Hej, czy sa tu jacys polscy Pastafarianie?

Home for all languages OTHER than plain old English (all varieties)

Moderator: Other Stuff Mods

Postby Mason a'la Mason on Thu Jun 29, 2006 5:24 pm

witam towarzystwo :)

dzis, szperajac po wikipedii (generalnie to w celu nauki na egzamin) zostalem oswiecony. chyba czas zbudowac polski przyczolek wiary, zwlaszcza w toruniu :mrgreen:

co prawda nowym adeptem jestem, ale pelnym dobrych checi gloszenia prawdy! :mrgreen:
Mason a'la Mason
Conchigliette Convert

Postby Alpaca on Thu Jun 29, 2006 5:51 pm

Moze egzamin napiszesz na temat piratow Pastafarianowych?

Witamy! Jesli piszez po Angielsku, wszystcy Cie moga przywitac w forum START HERE.
Alpaca
Go-To Guy

Postby ZoSo on Fri Jul 14, 2006 1:26 pm

Witam wszystkich!
Jestem kolejnym Polakiem, ktory odkryl potege wiary w Jego Makaronowatosc.
Od razu pytanie: czy istnieje jakas polskojezyczna strona o FSM? Do tej pory spotkalem tylko haslo na polskiej Wikipedii i male wzmianki na kilku innych stronach. Moze by taka strone utworzyc? Ja sie co prawda na tym nie znam, ale moge np. przetlumaczyc jakies teksty, czy pomoc w inny sposob.
Pozdrawiam wszystkich!

:worship: :worship: :worship: :fsm:
Latajacy Potworze Spaghetti, Ty jestes prawdziwym Bogiem i prawdziwym makaronem. Wielbie Cie w moim sercu i padam na kolana przed Twoja obecnoscia.
ZoSo
Conchigliette Convert

Postby Alpaca on Fri Jul 14, 2006 2:11 pm

To swietny pomysl! Ja zadnej takiej strony nie znam, ale potrafie napisac strone. Widzisz, chyba, ze moje jezyczne talenty sa mnejsze, wiec gdybysmy pracowali razem to mozna by bylo taka strone utwozyc.
Alpaca
Go-To Guy

Postby ZoSo on Fri Jul 14, 2006 2:24 pm

Ok, ja mam wlasnie wakacje (pewnie ostatnie w zyciu), wiec moge poswiecic troche czasu na ten cel. Moja znajomosc angielskiego nie jest rewelacyjna, ale powinienem dac rade, a zawsze moge spytac o cos ciebie, za to nie mam raczej problemow z polska gramatyka i ortografia. Znam tez polskie strony, ktore, jak sadze, moglyby umiescic reklamy takiej strony ( www.faktyimity.pl www.racjonalista.pl - to te, ktore przychodza mi teraz do glowy). Mysle, ze nie jest to trudne zadanie, a w ten sposob popularnosc FSM w Polsce znacznie by sie zwiekszyla.

Pozdrawiam serdecznie!
Latajacy Potworze Spaghetti, Ty jestes prawdziwym Bogiem i prawdziwym makaronem. Wielbie Cie w moim sercu i padam na kolana przed Twoja obecnoscia.
ZoSo
Conchigliette Convert

Postby orys on Mon Aug 28, 2006 1:23 pm

A ja pozdrawiam ze Szkocji.

Opuscilem sie w kluszczanym forumowaniu gdyz nobo poniewaz nie mam tu internetu w domu na raize... Ale mam nadzieje, ze to sie szybko zmieni ;-)
Image
This signature should not have been viewed by young children
orys
Cannelloni Cannoneer

Postby orys on Mon Aug 28, 2006 1:30 pm

What trip? :-)

Now i still triping and traveling - becouse i working here as a Huge Goods Vehicle Driver.

From Poland to Edinburgh i was hitch-hiking (57 hrs, due to 12 hrs total in trafic jams near magdeburg, antwerpie and liverpool).

In Edinburgh was no jobs for HGV drivers, so i moved to Glasgow (more industrial City)...

I hope in two months bring my comp here and get internet connection at home, so will be looking here more again ;-)

Give greets for non-polish part of forum from me ;-)
Image
orys
Cannelloni Cannoneer

Postby orys on Mon Aug 28, 2006 1:40 pm

I don't know for how long - maybe year, maybe more?

But for sure now i cant see my future in Poland
Image
orys
Cannelloni Cannoneer

Postby orys on Mon Aug 28, 2006 1:54 pm

Oh, you from USA don't understand many things ;-)

But: in great shortcut: from one side, I have catholics on power, and live for pastafarians or even atheist will be much difficult. Just check the last news from Poland...

Second: Army. National Service. They trying to change constitution and still keep national service, what more, improve it to every mans from 19 to 60 and ban alternative service for pacifist etc. And i don't want go to army and fighting in Iraq for Your cheap fuel only becouse polish goverment still licking american ass and still believe, like some moron, that You, americans, will deliver to us what you promised. Even if they dont change the constitution, army still needs me, and I will not go there - even if that will be means, that I'm outlawed in my own country.

Third: Finances. I earning as a driver in driving agency (very poor money as for Scotland) polish teacher's montly salary in three days. So what's the point to be teacher in Poland?

Fourth: I will to become a journalist. What is better way to know the world that live in different countries for few years?

Five: My own, personal reasons.

Enaugh? ;-)
Image
orys
Cannelloni Cannoneer

Postby Swatopluk on Mon Aug 28, 2006 2:11 pm

Each one sufficient.
Maybe we should invade Poland again to put an end to this (could we be greeted as liberators?)
Sometimes even tasteless jokes look appealing :?
Onward noodly pirates!
Image
Bactrian Moose
Swatopluk
Chef Shaman of Hauro Pasta

Postby orys on Thu Aug 31, 2006 1:55 pm

Swatopluk wrote:Each one sufficient.
Maybe we should invade Poland again to put an end to this (could we be greeted as liberators?)
Sometimes even tasteless jokes look appealing :?

:-)

You don't need to attack our country again, if you just pay for everything, what you destroyed in 1939-1945 will be enaugh. We will be very rich and happy country then ;-)
Image
orys
Cannelloni Cannoneer

Postby orys on Thu Aug 31, 2006 2:00 pm

Auntie Dee Dee wrote:Please understand that we're not all as ignorant as you might believe.

Don't be angry for me, i know that some americans has even been abroad ;-)

Numbers one, two and three I am well aware of. I am more than marginally conversant with European struggles and politial issues.

So you know this and still don't understand why people escaping from Poland? :-)

Number four...knowing that, I can see about getting you information about a work-study situation is an American university for a program that would allow you to earn a decent wage, take classes toward a Master's degree in journalism, and TA (teacher's assistant) for classes in your areas of expertise--Polish language or undergraduate journalism, if you're degreed in journalism as well as education.

I think that journalism is one of thew last jobs, where your life-experience can prepare you to do this job even better then university studies...
Image
orys
Cannelloni Cannoneer

Postby Swatopluk on Thu Aug 31, 2006 2:40 pm

Hello Orys!

Would you be interested in a little language game we are discussing currently?

It would consist of a number of people, each knowing at least one foreign language reasonably well. Each would prepare three short (10 lines max) texts (a common text, a piece of lyrics, a semantically sensitive text [e.g. from a tech manual or some legalese]) and sent it to the designated next in line who would try to translate it and sent the translation (but not the original) forth to the next until it reaches the original sender again.
Alpaca knows Polish, so with you we would have a necessary pair.
The greater the number of languages used the more interesting the distortions should be. :D

There is no need to hurry
Onward noodly pirates!
Image
Bactrian Moose
Swatopluk
Chef Shaman of Hauro Pasta

Postby orys on Sat Oct 14, 2006 9:24 am

Swatlopuk: i don't know any foregin languages well enaugh. I'm good only in polish.

Do polskich pastafarian: widzieliscie? Masakra!!!

http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,3684136.html

Wrzucilem watek na powazne dyskusje polityczne...
Image
orys
Cannelloni Cannoneer

Postby [id] on Sat Oct 14, 2006 10:58 am

Nosz też właśnie na to trafiłam i dlatego tu jestem. : I Tradżedi, i nie chodzi mi tu tylko o batalię ewolucjonizm vs. kreacjonizm.

Chyba najwyższy czas na to, by venganza doczekała się i polskiej wersji? Jestem gotowa pomóc (CAE - A, IELTS 8.0, TOEFL 283/300 ;p), do kogo mam się z tym zgłosić? :s
Aha, widzę właśnie, że to jest jakoś automagicznie robione, więc chyba nie ma sprawy. :D Szkoda, że polskiej jednak nie ma a takie translatorskie wynalazki tez nie zawsze świetnie działają, no cóż...

Tak czy siak IMO należałoby szerzyć wieść o Pastafarianiźmie w tym kraju Polską zwanym w obliczu tak tragicznych opinii u ludzi mających władzę. >_>
Image
[id]
Conchigliette Convert

PreviousNext

Return to Languages Other than English